Kozmetika netestovaná na zvieratách

Mnoho ľudí si stále neuvedomuje, že po celom svete stále trpia stovky tisíc zvierat pri testovaní kozmetiky, prostriedkov pre domácnosť a tiež pri testovaní ich jednotlivých zložiek. Mnoho organizácií na ochranu zvierat sa snaží o nahradenie, zmiernenie alebo zákaz testovania kozmetiky na zvieratách, avšak najväčší rozdiel môžme spraviť my – spotrebitelia – nákupom výrobkov netestovaných na zvieratách.
Ako sa v nich však vyznať? Mnoho firiem sa síce chváli, že netestuje hotové výrobky, ale veselo testujú mnohé ich zložky. Produkt tak nemožno označiť za skutočne “netestovaný na zvieratách”!

Mnohé spoločnosti na svojich výrobkoch uvádzajú značky a symboly, ktoré majú reprezentovať šetrnosť k zvieratám (zemeguľa, listy, králiky) alebo dokonca priamo tvrdia, že výrobok nebol testovaný na zvieratách; bohužiaľ sa často jedná iba o marketingový ťah, ktorý má firmu vyobraziť ako zodpovednú a súcitnú a za ktorým sa často skrýva “maličkosť” – na zvieratách sice nebol testovaný hotový výrobok, avšak jeho zložky áno.

Kto by chcel mať istotu, že svojím spotrebiteľským správaním nevytvára dopyt po testovaní na zvieratách, by sa mal pri nákupe orientovať podľa loga skákajúceho králika, t.j. symbolu HCS a HHPS (viac informácií o tomto certifikáte nájdete na stránke www.netestovanonazviratech.cz ) ktorý je zárukou, že spoločnosť nerobí ani nezadáva testy na zvieratách za účelom výroby kozmetického a toaletného tovaru, vrátane jeho jednotlivých zložiek.

Zoznam značiek a výrobcov s týmto certifikátom nájdete na konci tejto stránky.

Ak Vaša obľúbená značka na tomto zozname chýba, znamená to, že nemá certifikát HCS. Netvrdíme, že všetky ostatné značky na zvieratách testujú, ale ak nemajú HCS, nemožno zaručiť ani to, že netestujú, nebo že nenakupujú testované zložky. Ostatné certifikáty netestovanosť na zvieratách nezaručujú - niektoré ju sice majú v podmenkach, ale nie je to nijak kontrolované.

Výrobky nasledujúcich značiek s HCS/HHPS sú dostupné v SR (alebo v ČR, ale je možné objednať si ich aj zo Slovenska):

Freeman – www.freemanbeauty.com, www.calco.cz
Jason Natural Cosmetics - http://www.jason-natural.com
Kiss My Face – http://www.kissmyface.com
Laboratoire Holistica International – http://www.holistica.fr
Liz Earle Cosmetics (KPL Cosmetics Ltd) - (iba cez internet) www.lizearle.com L'Occitane – http://www.loccitane.com

Lush - http://www.lush.co.uk - Pozn.: Táto značka certifikát HCS nemá, ale rozhodli sme sa urobiť výnimku a zaradiť ju do zoznamu, keďže jej systém kontroly dodávateľov je ešte prísnější ako u HCS, dôraz na netestovanie na zvieratách a preverovanie dodávateľov je kladený od založenia tejto značky a okrem výroby kozmetiky sa Lush zameriava aj na aktívny lobbing za nahradenie pokusov na zvieratách.

Alverde - v drogériach DM
Manufaktura - www.manufaktura.cz
Marks & Spencer - www.marks-and-spencer.sk
Mary Kay – www.marykay.sk
Montagne Jeunesse - http://www.montagnejeunesse.com
Nothing Nasty - (iba cez internet) www.nothingnasty.com
Organix South Inc. (Thera Neem) -http://www.organixsouth.com
Paul Mitchell -  www.paulmitchell.com, http://www.paulmitchellshop.cz
Sanoflore - www.sanoflore.sk
Super Diet - www.superdiet.fr
The Body Shop – http://www.thebodyshop.com
Urtekram – http://www.urtekram.cz
Yes Syzygy Ltd - (iba cez internet) www.yesyesyes.org

Zoznam všetkých značiek s certifikátom HCS a/alebo HHPS (mnoho z nich je možné objednať cez internet alebo si ich môžete zakúpiť na cestách do zahraničia):

li/liHerbal SecretsLaboratoire Gravierli