Kastrácia/Sterilizácia

NEUBLIŽUJTE, KASTRUJTE!

Alebo kastrácie verzus sterilizácie

Kastrácia - jediná humánna cesta ako znížiť počet psov na Slovensku. Jediná humánna cesta ako pomôcť stovkám opustených. Ľudia zaangažovaní do problému, záchranári, už nevládzu. Nestíhajú hľadať domovy nechceným psíkom. Ponuka je niekoľko násobne vyššia ako dopyt.

K napísaniu nasledovného článku ma donútila aktuálna situácia na Slovensku. Sama (ako dobrovoľníčka OZ Túlavá labka) viem, aké je ťažké umiestniť psíka do dobrého nového domova. Každým rokom prijatých zvieratiek pribúda a priemerný čas strávený v azyle sa predlžuje. Spôsobuje to doslovné praskanie vo švíkoch všetkých útulkov a mikroazylov. Ani export psov do zahraničia a pomoc rakúskych organizácii už nedokáže zastaviť túto lavínu.
Vrhy pár-dňových šteniatok bezmocne lapajúcich po vzduchu v chladnom potoku. Nevinné stvorenia, ktoré chceli žiť. Psie bábätká, ktoré nikomu neublížili. Boj o každý nádych. Nekonečné hodiny plné nepredstaviteľnej bolesti. Smrť akú by ste nepriali ani najhoršiemu nepriateľovi. Krehké drobčeky túžiace po teple maminho kožúška. Bojujúce do poslednej minúty. Pomaly sa dostávajúce do náručia smrti. Zomierajúce v mukách. Nepoznajúce lásku a nežný dotyk. Len strach, zima a bolesť. Je toto humánne? Je TOTO vôbec normálne?

Často sa stretávam s postojom ku kastrácii ako k nehumánnemu mrzačeniu zvieraťa. Ako k niečomu, čo je proti prírode. No predstavte si v praxi stráženie háravej sučky v útulku, kde sa nachádza 10, 20, 50 psov? Alebo len stráženie háravej sučky? Nechať prebehnúť cyklus "naprázdno" predstavuje pre zviera trápenie. Toto je proti prírode. Proti prirodzeným inštinktom. Nie kastrácia. A každý normálny človek chápe, že privádzať 2x do roka potomstvo je nezodpovednosť. Dokonca i CHS podliehajú nariadeniam, kedy chovná sučka môže mať vrh len raz ročne.

Všetci psíčkari isto poznajú nepríjemné obdobie, kedy kvôli silnému pudu končí xy psov pod kolesami auta, alebo x sučiek s nezežalanými vrhmi šteniat. Kedysi dávno som sa rozhodovala medzi tým, či mojej sučke (kríženke) nechám jeden vrh šteniatok a dám ju kastrovať, alebo jej šteniatka mať nedovolím. Teraz viem, že som sa rozhodla správne. Nikdy nemala potomstvo. Jej to neprekáža. Psy neberú materstvo ako ľudia. Nechať aspoň jeden vrh šteniatok sučke je čisto ľudská potreba. (MÝTUS č.1) V dnešnej dobe je nie len viac, než ťažké nájsť šteňatám domov, ale treba mať na pamäti, že do každého domova, kam by ste umiestnili šteniatko od Vašej sučky ste obrali o domov šteniatko bojujúce o život. Šteniatko, ktorému hrozí smrť a daný domov preňho predstavoval reálnu záchranu života. Skôr, než sa rozhodnete odchovať šteniatka, pozrite sa do najbližšej karanténnej stanice na to množstvo smutných a nechcených zvieratiek. Pokiaľ sa chcete starať o malé šteniatka, zoberte si nejaké do dočasnej opateri! Vo Vašej sučinke sa prebudí materský inštinkt a vy zachránite jednu dušičku.

Ďaľšie články